Pergola sistemleri günümüzde her hava şartlarına uygun olarak tasarlanıp her mevsim kullanılabilecek mekanlar elde etmeyi sağlar. Pergola sistemlerine olan ilgi eskiden beri yüksektir. Pergola sistemleri sayesinde yeni yaşam alanları elde edilir ve her mevsim rahatlıkla vakit geçirilebilecek alan yaratılmış olur. Özellikle kafe, restoran, otel, alışveriş merkezleri ve villa gibi alanlarda kullanılan pergola otomatik tente sistemleri teknolojik gelişmeler ile farklı şekillerde geliştirilmektedir.

Yazın güneşten kış aylarındaysa yağmur, kar gibi doğa olaylarından korumayı hedefleyen bu yeni tip sistemler, tente veya plaka ile kapatılarak bu özelliğe kavuşturulur. Cam ile etrafının da kapatılmasıyla kış bahçesi elde edilmiş olur. Böylelikle kış aylarında açık bir alanda gibi doğayla içi içe bir deneyim oluşturulur.

Otomatik Tente Sistemleri Kullanım Alanları

Dört mevsim bahçe ve balkonların kolayca kullanılmasını sağladığından bu alanlarda tercih edilmektedir. Balkonun daha kişisel bir alana dönüştürülmesinin yanında hoş bir görünümle balkon güzelleştirilmiş olur. Bahçelerde pergola özellikle yaz aylarında güneşten korunmak için tercih edilirken yağmurlu havalarda da yaz aylarında olduğu gibi bahçede zaman geçirme imkanı sağladığı için kullanılır. Havuzlarda da pergola kullanımı yaygındır. Ayrıca şehir hayatına doğadan bir esinti katmayı hedefleyen kimi belediyelerin yaptığı yürüyüş yolları veya kaldırımlarda da pergola görmek mümkündür. Tüm dış mekanlarda kullanılabilir.